We are a leading Wholesale Trader of bugati mosha dyed print suede sofa fabric, titanic double tone mosha plain velvet sofa fabric, holland print suede with non woven backing sofa fabric, dragonet mosha dyed print suede with fleece backing sofa fabric and neo leather plain suede with fleece backing sofa fabric from Panipat, India.
₹ 165 / Meter Get Latest Price
| Material | Mosha Dyed Suede |
| GSM (Fabric Weight) | 350 GSM |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Design/Pattern | Printed |
| Design | Textured |
| End Use | Sofa Upholstery |
| Backing Material | Fleece |
| Origin | Imported |
| Model Name/Number | Bugati |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 145 / Meter Get Latest Price
| Material | Double Tone Mosha Suede |
| GSM (Fabric Weight) | 350 GSM |
| Design | Plain/Solid |
| End Use | Sofa Upholstery |
| Backing Material | No Backing |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
| Model Name/Number | Titanic |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Suede Type | Woven Suede |
| Material | Suede |
| Base Material | Polyester |
| GSM (Fabric Weight) | 280 GSM |
| Usage | Upholstery |
| Design | Textured |
| End Use | Sofa Upholstery |
| Backing Material | Non-Woven |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| GSM | 280 |
| Color Family | Multi Color |
| Backing | Non Woven Back |
| Model Name/Number | Vintage |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 195 / Meter Get Latest Price
| Material | Mosha Dyed Suede |
| GSM (Fabric Weight) | 380 GSM |
| Design | Printed |
| End Use | Sofa Upholstery |
| Backing Material | Fleece |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Features | Water Repellent |
| Model Name/Number | Dragonet |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 165 / Meter Get Latest Price
| Material | Leather Suede |
| GSM (Fabric Weight) | 350 GSM |
| Design | Textured |
| End Use | Sofa Upholstery, Automotive Seats |
| Backing Material | Fleece |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
| Model Name/Number | Neo |
Minimum order quantity: 50 Meter
Gurbachan Singh (CEO)
Kirpal Textiles
28, S.D. School Market, Behind P.N.B., SD College Road
Panipat - 132103, Haryana, India