Our range of products include broom non woven suede sofa upholstery fabric, voltas holland print with non woven backing suede, adura-6002 non woven suede cloth, rambo suede for upholstery, heavy suede for upholstery and victoria mosha suede fleece backing for upholstery.
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Usage | Sofa, Chair |
| Design | Textured |
| Width | 54 in |
| GSM | 280 |
| Backing | Non Woven |
| Color Family | Multi Color |
| Finish | Matte |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Suede Type | Nonwoven suede |
| Base Material | Polyester |
| Material | Polyester |
| GSM | 280 |
| Use Application | Home Furnishing |
| Fabric Width | 54 in |
| Packing Type | Roll |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Suede Type | Nonwoven suede |
| Base Material | Polyester |
| Usage | Upholstery |
| Width | 54 in |
| GSM | 280 |
| Color Family | Multi Color |
| Backing | Non Woven Back |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 135 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Usage | Chair, Sofa |
| Design | Textured |
| Width | 54 in |
| GSM | 251–300 GSM |
| Backing | Non Woven |
| Color Family | Multi Color |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 175 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Polyester |
| Usage | Sofa Covers, Upholstery |
| Width | 54 in |
| GSM | 301–350 GSM |
| Color Family | Multi Color |
| Backing | Fleece Back |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 170 / Meter Get Latest Price
| Suede Type | Mosha Suede |
| Base Material | Polyester |
| Usage | Upholstery |
| Width | 54 in |
| GSM | 351–400 GSM |
| Color Family | Multi Color |
| Backing | Fleece Back |
| Feature | Soft Touch |
| Finish | Soft Touch |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 155 / Meter Get Latest Price
| Suede Type | Mosha Suede |
| Base Material | Polyester |
| Usage | Upholstery |
| Width | 54 in |
| GSM | 351–400 GSM |
| Color Family | Multi Color |
| Backing | Fleece Back |
| Feature | Soft Touch |
| Finish | Soft Touch |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 165 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Usage | Sofa, Chair |
| Design | Textured |
| Width | 54 in |
| Backing | Fleece |
| Color Family | Multi Color |
| Finish | Soft Touch |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 175 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Usage | Sofa, Chair |
| Width | 54 in |
| Design | Plain |
| GSM | 351–400 GSM |
| Backing | Fleece |
| Color Family | Multi Color |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 175 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Usage | Sofa |
| Design | Printed |
| Width | 54 in |
| GSM | 301–350 GSM |
| Backing | Fleece |
| Color Family | Multi Color |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 195 / Meter Get Latest Price
| Usage | Sofa Upholstery, Cushion Covers |
| Material | Boucle |
| Width | 54 in |
| GSM | 351–400 GSM |
| Color Family | Multi Color |
| Finish | Soft Finish |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 195 / Meter Get Latest Price
| Usage | Sofa Upholstery, Cushion Covers |
| Material | Boucle |
| Design | Boucle |
| GSM | 351–400 GSM |
| Width | 54 in |
| Color Family | Multi Color |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 165 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Base Material | Polyester |
| Usage | Upholstery |
| Width | 54 in |
| GSM | 351–400 GSM |
| Color Family | Multi Color |
| Backing | Fleece Back |
| Finish | Soft Touch |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Polyester |
| Usage | Upholstery |
| Width | 54 in |
| GSM | 150–200 GSM |
| Color Family | Multi Color |
| Backing | No Backing |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 200 / Meter Get Latest Price
| Usage | Upholstery |
| Width | 54 in |
| GSM | 351–400 GSM |
| Color Family | Multi Color |
| Backing | Fleece Back |
| Feature | Water Repellent |
| Finish | Soft Touch |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Polyester |
| Usage | Upholstery, Sofa Covers |
| Width | 54 in |
| Color Family | Multi Color |
| Backing | No Backing |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Polyester |
| Usage | Upholstery |
| Width | 54 in |
| GSM | 251–300 GSM |
| Color Family | Multi Color |
| Backing | Non Woven Back |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 43 / Meter Get Latest Price
| Usage | Upholstery |
| Width | 54 in |
| Color Family | Multi Color |
| Backing | No Backing |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 250 / Meter Get Latest Price
| Usage | Decor Fabric, Sofa Upholstery |
| Material | Polyester |
| Design | Jacquard |
| Width | 54 in |
| Weave | Jacquard |
| Color Family | Multi Color |
| Finish | Soft Finish |
| Pattern Technique | Yarn Dyed |
| Feature | Lightweight |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 165 / Meter Get Latest Price
| Usage | Sofa Upholstery |
| Material | Polyester |
| Design | Plain |
| Width | 54 in |
| GSM | 351–400 GSM |
| Color Family | Multi Color |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 150 / Meter Get Latest Price
| Suede Type | mosha velvet |
| Base Material | Polyester |
| Usage | Upholstery |
| Width | 54 in |
| GSM | 251–300 GSM |
| Color Family | Multi Color |
| Backing | Fleece Back |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 250 / Meter Get Latest Price
| Material | Boucle |
| Usage | Chair, Sofa |
| Width | 54 in |
| GSM | 401–450 GSM |
| Backing | Fleece |
| Color Family | Multi Color |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 215 / Meter Get Latest Price
| Material | Boucle |
| Usage | Sofa, Chair |
| Design | Boucle |
| GSM | 351–400 GSM |
| Width | 54 in |
| Backing | Fleece |
| Color Family | Multi Color |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 225 / Meter Get Latest Price
| Usage | Sofa Upholstery |
| Material | Boucle |
| Width | 54 in |
| GSM | 351–400 GSM |
| Color Family | Multi Color |
| Backing | Fleece |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Suede Type | Non Woven Suede |
| Base Material | Polyester |
| Usage | Upholstery |
| Width | 54 in |
| GSM | 251–300 GSM |
| Color Family | Multi Color |
| Backing | Non Woven Back |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 140 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Polyester |
| Usage | Upholstery |
| Width | 54 in |
| GSM | 251–300 GSM |
| Color Family | Multi Color |
| Backing | Non Woven Back |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Use Application | Bags, Upholstery |
| Color | All |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 45 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Polyester |
| Usage | Upholstery |
| Width | 54 in |
| Color Family | Multi Color |
| Backing | No Backing |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 195 / Meter Get Latest Price
| Usage | Sofa Upholstery |
| Material | Polyester |
| Design | Plain |
| Width | 54 in |
| GSM | 351–400 GSM |
| Color Family | Multi Color |
| Finish | Soft Finish, Water Repellent |
| Pattern Technique | Yarn Dyed |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 165 / Meter Get Latest Price
| Usage | Sofa Upholstery |
| Design | Plain |
| Width | 54 in |
| GSM | 301–350 GSM |
| Color Family | Multi Color |
| Finish | Soft Finish |
| Material | Polyester |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 62 / Meter Get Latest Price
| Usage | Curtains, Sofa Upholstery, Cushion Covers |
| Material | Velvet |
| Design | Plain |
| Width | 54 in |
| GSM | 160 |
| Color Family | Multi Color |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 99 / Meter Get Latest Price
| Top Fabric | Velvet |
| Quilting Pattern | Ultrasonic |
| GSM | 241–300 GSM |
| Usage | Home Furnishing |
| Backing Fabric | Knitted |
| Width | 54 in |
Minimum order quantity: 300 Meter
Gurbachan Singh (CEO)
Kirpal Textiles
28, S.D. School Market, Behind P.N.B., SD College Road
Panipat - 132103, Haryana, India