Prominent & Leading Wholesale Trader from Panipat, we offer grapes suede leather fabric for sofa, dragon deer velvet suede sofa fabric, aldeko nonwoven suede sofa fabric, hungrey nonwoven suede sofa fabric, suede sofa furnishing fabric and curlies suede sofa fabric.
₹ 175 / Meter Get Latest Price
| Material | Suede |
| GSM (Fabric Weight) | 380 GSM |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Design | Leather |
| End Use | Chair Upholstery, Sofa Upholstery |
| Backing Material | Fleece |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 195 / Meter Get Latest Price
| GSM (Fabric Weight) | 450 GSM |
| Design | Textured |
| End Use | Sofa Upholstery, Chair Upholstery |
| Backing Material | Fleece |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
| Material | Polyester |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| GSM (Fabric Weight) | 280 |
| Design | Textured |
| End Use | Chair Upholstery, Sofa Upholstery |
| Backing Material | Non-Woven |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| GSM (Fabric Weight) | 280 |
| Design | Textured |
| End Use | Sofa Upholstery |
| Backing Material | Non-Woven |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 135 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| GSM (Fabric Weight) | 300 GSM |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Design | Textured |
| End Use | Sofa Upholstery, Chair Upholstery |
| Backing Material | Non-Woven |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 135 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| GSM (Fabric Weight) | 300 GSM |
| Design | Textured |
| End Use | Chair Upholstery, Sofa Upholstery |
| Backing Material | Non-Woven |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 165 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| GSM (Fabric Weight) | 350 GSM |
| Design | Textured |
| End Use | Sofa Upholstery, Chair Upholstery |
| Backing Material | Fleece |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 170 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| GSM (Fabric Weight) | 380 GSM |
| Design | Textured |
| End Use | Sofa Upholstery, Chair Upholstery, Bed Headboards |
| Backing Material | Fleece |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| GSM (Fabric Weight) | 280 GSM |
| Design | Plain/Solid |
| End Use | Automotive Seats, Sofa Upholstery, Chair Upholstery |
| Backing Material | Non-Woven |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 185 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| GSM (Fabric Weight) | 400 GSM |
| Design | Plain/Solid |
| End Use | Chair Upholstery, Bed Headboards, Sofa Upholstery, Automotive Seats |
| Backing Material | Fleece |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 210 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Usage | Car Seat, Sofa, Chair |
| Design | Printed |
| Width | 54 in |
| GSM | 351–400 GSM |
| Feature | Easy Clean |
| Backing | Fleece |
| Color Family | Multi Color |
| Finish | Matte |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 165 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| GSM (Fabric Weight) | 380 GSM |
| Design | Plain/Solid |
| End Use | Sofa Upholstery, Chair Upholstery, Automotive Seats |
| Backing Material | Fleece |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 62 / Meter Get Latest Price
| Material | Velvet |
| GSM (Fabric Weight) | 160 |
| Design | Plain/Solid |
| End Use | Cushion Covers, Curtains, Bed Headboards, Sofa Upholstery |
| Backing Material | No Backing |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 60 / Meter Get Latest Price
| Velvet Type | Holland Velvet |
| GSM (grams per sq. meter) | 160 gsm |
| Use | Upholstery/Sofa |
| Width | 137 cm (54 in) |
| Design | Plain |
| Material | Polyester |
| Stretch | Stretchable |
| Backing | Without Backing |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 175 / Meter Get Latest Price
| Material | Suede |
| GSM (Fabric Weight) | 350 GSM |
| Design | Printed |
| End Use | Sofa Upholstery, Cushion Covers |
| Backing Material | Fleece |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 80 / Meter Get Latest Price
| Material | Velvet |
| GSM (Fabric Weight) | 200 |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Design | Plain/Solid |
| End Use | Sofa Upholstery, Chair Upholstery, Cushion Covers, Curtains, Bed Headboards |
| Backing Material | No Backing |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 62 / Meter Get Latest Price
| Material | Velvet |
| GSM (Fabric Weight) | 160 |
| Design | Plain/Solid |
| End Use | Sofa Upholstery, Chair Upholstery, Cushion Covers, Bed Headboards |
| Backing Material | No Backing |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 165 / Meter Get Latest Price
| Material | Suede |
| GSM (Fabric Weight) | 380 GSM |
| Design | Textured |
| End Use | Sofa Upholstery |
| Backing Material | Fleece |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 165 / Meter Get Latest Price
| Material | Suede |
| GSM (Fabric Weight) | 350 GSM |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Design | Printed |
| End Use | Sofa Upholstery, Chair Upholstery, Cushion Covers |
| Backing Material | Fleece |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 165 / Meter Get Latest Price
| Material | Suede |
| GSM (Fabric Weight) | 380 GSM |
| Design | Textured |
| End Use | Sofa Upholstery, Chair Upholstery |
| Backing Material | Fleece |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 99 / Meter Get Latest Price
| Width | 137 cm (54 in) |
| Backing Fabric | Polyester |
| Usage | Sofa Upholstery, Car Seat Cover, Bus Seat Cover, Office Chair, Bag Making, Bike Seat Cover |
| Pattern | Plain |
| Roll Length | 50 m |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Design | Textured |
| End Use | Sofa Upholstery |
| Backing Material | No Backing |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Material | Suede |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| GSM (Fabric Weight) | 280 GSM |
| Color | All |
| Design | Textured |
| End Use | Chair Upholstery, Bed Headboards, Sofa Upholstery |
| Backing Material | Non-Woven |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 175 / Meter Get Latest Price
| Material | Suede |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| GSM (Fabric Weight) | 380 GSM |
| Features | Water Repellent |
| Design | Plain/Solid |
| End Use | Bed Headboards, Sofa Upholstery, Chair Upholstery |
| Backing Material | Fleece |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 200 / Meter Get Latest Price
| Material | Suede |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| GSM (Fabric Weight) | 400 GSM |
| Design | Plain/Solid |
| End Use | Sofa Upholstery |
| Backing Material | Fleece |
| Features | Water Repellent |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 170 / Meter Get Latest Price
| Material | Suede |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| GSM (Fabric Weight) | 380 GSM |
| Design | Plain/Solid |
| End Use | Sofa Upholstery |
| Backing Material | Fleece |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 210 / Meter Get Latest Price
| Material | Suede |
| GSM (Fabric Weight) | 400 GSM |
| Design | Textured |
| End Use | Sofa Upholstery |
| Backing Material | Fleece |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Material | Suede |
| GSM (Fabric Weight) | 280 GSM |
| Design | Textured |
| End Use | Sofa Upholstery, Bed Headboards, Chair Upholstery |
| Backing Material | Non-Woven |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 195 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Polyester |
| GSM | 400 GSM |
| Width | 54 in |
| Roll Length | 60 m |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 99 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Velvet |
| Material | Polyester |
| Fabric Weight (GSM) | 200 gsm |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Design | Printed |
| End Use | Chair Upholstery, Cushion Covers, Sofa Upholstery |
| Backing | Without Backing |
| Recommended Use | Chairs, Headboards, Sofa Upholstery, Cushions |
| Backing Material | No Backing |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 100 / Meter Get Latest Price
| Material | Velvet |
| GSM (Fabric Weight) | 300 GSM |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Design | Plain/Solid |
| End Use | Cushion Covers, Bed Headboards, Sofa Upholstery |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Material | Suede |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| GSM | 280 GSM |
| Color | All |
| Pattern | Textured |
| Usage | Sofa Upholstery, Chair Upholstery |
| Backing Type | Non-Woven |
| Country of Origin | Imported |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 135 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| GSM (Fabric Weight) | 300 GSM |
| Design | Textured |
| End Use | Sofa Upholstery, Chair Upholstery |
| Backing Material | Non-Woven |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 215 / Meter Get Latest Price
| Material | Boucle |
| GSM (Fabric Weight) | 400 GSM |
| Design | Jacquard |
| End Use | Chair Upholstery, Cushion Covers, Sofa Upholstery |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| GSM (Fabric Weight) | 400 GSM |
| Design | Jacquard |
| End Use | Sofa Upholstery |
| Backing Material | No Backing |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 105 / Meter Get Latest Price
| Material | Velvet |
| GSM (Fabric Weight) | 240 |
| Design | Plain/Solid |
| End Use | Curtains, Cushion Covers, Sofa Upholstery |
| Backing Material | No Backing |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 165 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| GSM (Fabric Weight) | 380 GSM |
| Design | Textured |
| End Use | Sofa Upholstery, Chair Upholstery |
| Backing Material | Fleece |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 235 / Meter Get Latest Price
| Material | Boucle |
| GSM (Fabric Weight) | 400 GSM |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Design | Embossed |
| End Use | Bed Headboards, Chair Upholstery, Cushion Covers, Sofa Upholstery |
| Backing Material | Fleece |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 220 / Meter Get Latest Price
| Material | Leatherette |
| Upholstery Material | Rexine |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Design | Plain/Solid |
| End Use | Automotive Seats, Sofa Upholstery, Chair Upholstery |
| Application Area | Office, Restaurant, Hospital, upholestry, Showroom, Living Room |
| Backing Material | Fleece |
| Color | all |
| Application | Car Seat Cover, Chair Upholstery, Bag Making, Sofa Upholstery |
| Water Resistance | Water Resistant |
| Pattern | Plain |
| Roll Length | 50 m |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| GSM (Fabric Weight) | 280 GSM |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Design | Textured |
| End Use | Sofa Upholstery, Chair Upholstery |
| Backing Material | Non-Woven |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 300 Meter
Gurbachan Singh (CEO)
Kirpal Textiles
28, S.D. School Market, Behind P.N.B., SD College Road
Panipat - 132103, Haryana, India