We are a leading Wholesale Trader of franko deer velvet suede sofa fabric, suede fabric supplier and heavy rexine cloth for sofa from Panipat, India.
₹ 195 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Suede Type | Deer velvet |
| GSM (Fabric Weight) | 400 GSM |
| Base Material | Polyester |
| Usage | Upholstery |
| Design | Plain/Solid |
| End Use | Chair Upholstery, Sofa Upholstery |
| Backing Material | Fleece |
| GSM | 351–400 GSM |
| Width | 54 in |
| Color Family | Multi Color |
| Backing | Fleece Back |
| Features | Water Repellent |
| Feature | Water Repellent, Soft Touch |
| Origin | Imported |
| Finish | Soft Touch |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 210 / Meter Get Latest Price
| Suede Type | Water repellent |
| Usage | Upholstery |
| Width | 54 in |
| GSM | 351–400 GSM |
| Color Family | Multi Color |
| Backing | Fleece Back |
| Feature | Water Repellent, Soft Touch |
| Finish | Soft Touch |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 195 / Meter Get Latest Price
| Width | 137 cm (54 in) |
| Backing Fabric | Polyester |
| Usage | Sofa Upholstery, Car Seat Cover, Bike Seat Cover, Office Chair, Bag Making, Bus Seat Cover |
| Pattern | Plain |
| Roll Length | 50 m |
Minimum order quantity: 300 Meter
Gurbachan Singh (CEO)
Kirpal Textiles
28, S.D. School Market, Behind P.N.B., SD College Road
Panipat - 132103, Haryana, India