Leading Wholesale Trader of fantasia double tone mosha velvet fabric for upholstery, plain mosha velvet sofa fabric and mosha velvet fabric from Panipat.
₹ 240 / Meter Get Latest Price
| GSM (grams per sq. meter) | 250 gsm |
| Use | Apparel/Garments |
| Material | Polyester |
| Width | 137 cm (54 in) |
| Design | Plain |
| Stretch | Non-Stretch |
| Backing | With Backing |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 80 / Meter Get Latest Price
| Material | Velvet |
| GSM (Fabric Weight) | 200gsm |
| Design | Plain/Solid |
| Backing Material | No Backing |
| Width | 140 cm (54 inch) |
| Origin | Imported |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 130 / Meter Get Latest Price
| Velvet Type | Mosha Velvet |
| GSM (grams per sq. meter) | 250 gsm |
| Use | Upholstery/Sofa |
| Width | 137 cm (54 in) |
| Design | Plain |
| Material | Polyester |
| Backing | With Backing |
Minimum order quantity: 400 Meter
Gurbachan Singh (CEO)
Kirpal Textiles
28, S.D. School Market, Behind P.N.B., SD College Road
Panipat - 132103, Haryana, India